پیچ استیل یکی از پرمصرف‌ترین نوع اتصالات صنعتی می باشد. معمولا در صنایعی که در آن فلزات در معرض خوردگی‌های حاصل از رطوبت و بعضی اسید‌های محیطی ضعیف قرارمی‌گیرند از پیچ ومهره‌های استیل برای اتصالات اصلی استفاده می‌کنند.با پیچ و مهره آرتا همراه باشید.

پیچ استیل چیست؟

پیچ استیل در حقیقت به دلیل نوع آلیاژی که در آنها بکار رفته به این نام خوانده می‌شوند. ترکیب اصلی این پیچ‌ها از آلیاژ آهن و ترکیب ۱۰ درصدی کروم با آن می‌باشد. البته در این پیچ‌ها عنصرهای دیگری مانند نیکل، مس، تیتانیوم، آلومینیوم، فسفر، نیتروژن، و سلنیوم هم با درصد بسیار پایینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصول انواع گوناگونی دارد که دراندازه و شکلهای مختلف برای کاربردهای متفاوت طراحی می‌شوند، ولی نقطه اشتراکشان جنس استیل آنها است که آشنایی با آن‌ها می‌تواند انتخاب و خریدن پیچ و مهره را برای افرادآسان‌تر کند.

مزیت‌های پیچ استیل

این نوع پیچ‌ها به علت مزیت مهم و مطلوبشان کاربردهای زیادی دارند. پیچ استیل در مقابل مواد خورنده مختلف مقاومت بیشتری دارند. در نتیجه هرمکانی که احتمال خوردگی پیچ‌ها بالا باشد، ازاین پیچ‌ها استفاده می‌شود.

البته در نظر داشته‌باشید که به همان اندازه که مقاومت این پیچ و مهره‌ها درمقابل خوردگی بالاست.

از پیچ و مهره استیل درهر صنعتی که تجهیزات آن در معرض مواد شیمیایی، رطوبت و… قرار داشته‌باشند وامکان خوردگی آن بالا باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد مانند صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و همینطور صنایع دریایی، ازاین پیچ‌ها استفاده می‌کنند.

پیچ استیل

پیچ استیل

مهم‌ترین انواع اتصالات پیچ استیل

پیچ استیل متری

پیچ‌های استیل متری هم درسایز M۲ تا M۳۶ و گریدA۲ و A۴ وجود دارند. و سفارش پیچ متری استیل با طول ۲ متری هم امکانپذیر می‌باشد.

پیچ استیل آلن

پیچ‌ استیل معمول در دونوع سر تخت و مغزی تولید می‌شوند. در صنایع الکترونیک و همچنین در پالایشگاه‌ها استفاده از پیچ سرتخت آلن به شما پیشنهاد می‌شود. که درسایزهای M۳ تا M۱۶ در دسترس هستند.   پیچ مغزی آلن استیل در دو گرید A۲ و A۴ و سایزهای M۱/۶ تا M۱۶ تولیدمی‌شوند.

پیچ شش گوش استیل

یکی ازکاربردی‌ترین انواع پیچ استنلس که کاربرد فراوانی در صنایع گوناگون دارد،  پیچ شش گوش استیل است. از آنها درموارد صنعتی وساختمانی استفاده‌های زیادی می‌شود ومی‌توان آن‌ها را در ساختن اسکلت‌های فلزی و سوله نیز بکار برد. همین امر موجب شده که قیمت پیچ استیل شش گوش هم در مقایسه با دیگرمحصولات کمتر باشد.

پیچ سرتخت استیل

پیچ‌های سر تخت در دو نوع دو سو و چهارسوبه فروش می‌رسد. این نوع از پیچ‌ها معمولا دارای استاندارد متریک M۱/۶ تا M۱۲ می‌باشند و با استفاده از پیچ‌گوشتی می‌توان به آسانی آن‌ها را باز و بسته کرد. قیمت این نمونه از پیچ‌ها هم در مقایسه با دیگر پیچ‌های استنلس کمتراست.

پیچ خودکار استیل

این نمونه از پیچ‌ها برای اتصال قطعات نازک به پروفیل بکار برده می‌شود.

 

همانطور که گفتیم پیچ و مهره‌های استلنس استیل که در گرید‌های مختلف تولید می‌شوند ودر برابر عوامل خورنده محیطی مثل گرما و سرما و رطوبت مقاومت بالایی دارند و به همین دلیل از این پیشا در صنایع دریایی و مناطق گرم و مرطوب استفاده‌های زیادی می‌شود این پیچاق از لحاظ سختی و مقاومت قابل مقایسه با پیچ‌های فولادی نیستند و میزان سختی آنها به یک سوم پیچ‌های فولادی با عملیات حرارتی و سخت کاری هم نمی رسد به همین دلیل در مواردی که استحکام بسیار بالا جدی‌تر از مقاومت خوردگی باشد از پیچ‌های فولادی به همراه آبکاری

جوان ایذه گرم و داکرومات برای افزایش میزان مقاومت در غرب زدگی این پیچ استفاده می‌شود.

زنگ زدگی و خوردگی در پیچ ها

زنگ زدن یا همان اکسید شدن به معنی ترکیب فلزات با اکسیژن در حضور رطوبت می‌باشد ولی چرا فلزات دچار زنگ زدگی می‌شوند در علم فلز به عنصر‌های ستون اول تا سوم جدول تناوبی یعنی عنصر هایی که در لایه ظرفیت خود یک تا سه الکترون دارند می‌گویند درعوض عناصر نافلز هم به عناصر ستون چهار تا هشت جدول تناوبی نیز می‌گویند به بیان دیگر زنگ زدن یک واکنش طبیعی است عنصر‌های خالص مانند آهن به صورت ذاتی با شرایط محیط اطراف خود تغییر شکل می‌دهند پدیده ترکیب عنصر‌های آهن با اکسیژن در حضور رطوبت را زنگ زدگی می‌گویند.

قیمت پیچ استیل

به علت تفاوت در انواع پیچ‌ استیل ،دارای قیمت‌های متفاوتی هم هستند. یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت این محصول، نوع آن است. مثلا نمونه‌های پرکاربرد پیچ استنلس استیل مثل سرتخت و شش گوش با قیمت کمتری عرضه می‌شوند. بجز این‌ها گرید پیچ هم روی قیمت آن تاثیرگذار است. بطور معمول پیچ صنعتی ۳۰۴ قیمت کمتری نسبت به گریدهای بالاتر۳۱۰ و ۳۱۶ دارد.

سایز آن نیز،قیمت آن را مشخص می‌کند. مثلا در پیچ‌های متری، نمونه‌های ۲ متری از اتصالات رایج ۱ متری گرانتر هستند. همینطور پیچ‌های خودکار هم به علت مصارف ویژه‌ای که دارند، با قیمت بالاتری به بازارعرضه می‌شوند.

دلیل ضد زنگ بودن این پیچ ها

اکسید شدن به دلیل حضور اکسیژن در آب حاصل از رطوبت می‌باشد. این رطوبت با فلزات ترکیب میود و موجب زنگ زدن آنها می‌شود. عنصر کروم که در فلز استیل موجود است، به مقدارکمی با اکسیژن ترکیب می‌شود و این ترکیب تا عمق فلزنمی‌تواند رسوب کند و فلز تخریب نمی‌شود.

وجود عنصر کروم در استیل به میزان زیادی از زنگ زدن و تخریب استیل پیشگیری می‌کند. به صورتی که روند و سرعت زنگ زدن را به ۰. ۲ اینچ در سال کاهش می‌دهد.

پیچ‌ استیل دربرابر فشارهای محیطی مقاومت زیادی ندارند و تشخیص آنکه در هر محیط از کدام پیچ استفاده شود به عهده‌ی متخصصان این کار است. ممکن است در مکانی سختی و استحکام پیچ مهم باشد و در مکان دیگر ضد زنگ بودن پیچ ازاهمیت بالایی برخوردار باشد به همین دلیل تشخیص این موارد به عهده‌ی کارشناس و متخصص این کار است.

از کجا خرید کنیم؟

جهت خرید انواع پیچ‌ استیل با هر نوع گریدی که مورد نظرتان است همواره می‌توانید به سایت‌های معتبر مراجعه کرده و با آگاهی کامل از ویژگی‌های هر کدام از آنها خرید خود را انجام دهید. پیچ‌های استیل به شکل جزئی و کلی با تعداد مشخص بفروش می‌روند. اگر در انتخاب نوع پیچ دچار سردرگمی‌شده‌اید می‌توانید از کارشناسان و متخصصان این کار کمک بگیرید.

در این مقاله با پیچ‌های استیل و ویژگی‌های آن آشنا شدیم و فهمیدیم که بعضی از پیچ‌هامانند پیچ استنلس استیل در گرید ۳۰۴ در مقابل زنگ زدگی و اکسید شدن مقاوم اند و به آسانی اکسید نمی‌شود. از این نوع گرید پیچ می‌توانیم در مکان‌های گرم و مرطوب استفاده کرد. همچنین پیچ‌های با گرید ۳۰۴ در مکان هایی که محلول کلرید سدیم وجود دارد ممکن است دچار خوردگی شوند.