استدبولت چیست؟

استدبولت و توضیحات کاربردی

استدبولت نوعی پیچ تمام دنده است که کاربرد گسترده ای در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی دارد. از این وسیله کاربردی جهت بستن و محکم کردن پیچ و مهره استفاده می شود.انواع آن را در پیچ و مهره آرتا تهیه کنید.

استدبولت و مشخصات و ویژگی ها

استدبولت بر اساس جنس، طول و سایز خود دسته بندی شده و بایستی بر اساس نیاز و هدفی که دارید، بهترین را انتخاب کنید.

طول آن که یکی از مشخصات اصلی آن است با اندازه گیری اولین تا آخرین مهره محاسبه شده و مطابق استاندارد ASME محاسبه می شود.

پوشش آن یکی دیگر از خصوصیات اصلی آن است که حین خرید باید به آن توجه داشته باشید؛ از جمله پوشش های آن می توان به پوشش گالوانیزه سرد، پوشش گالوانیزه گرم، داکرومات، تفلون یا PTFE اشاره کرد. البته امروزه استدبولت های بدون پوشش هم تولید و به بازار عرضه می شوند که کاربرد خاص خود را دارند.

استاد بولت استیل برای استفاده درصنایع نفت و گاز بیش‌ترین کاربرد را دارد، و یکی از اتصالات اصلی و مادر در صنایع پتروشیمی می‌باشد. صنایع  دیگری مانند صنعت ساختمان سازی و معدن هم از استد بولت استفاده می‌کنند، همینطور خطوط تولید ماشین آلات و صنایع خودروسازی و آب و فاضلاب و صنعت سیمان هم از این قطعه بهره می‌برند و یکی از اجزای اساسی صنعت‌هایی که نام بردیم می‌باشد.

می‌توان به صورت یک نوع اتصال دهنده ویژه و تخصصی در نظر گرفت به دلیل اینکه بیش‌ترین کاربرد آن برای بستن فلنج‌‌ها و دیگر قطعات فلزی می‌باشد. به اتصالات فلنج با نوع ویژه‌ای از پیچ‌ها که به آن استدبولت می‌گوییم انجام می‌شود. فلنج‌ها یک نوع اتصال دهنده لوله و شیرآلات و همینطوردستگاه‌ها به همدیگرمی‌باشند که مانند دیسک به نظر می‌رسند و با کمک پیچ و مهره و البته پیچ استد بولت موجب اتصال دو قطعه با یکدیگر می‌شود.

استدبولت

استدبولت

استدبولت و شکل ظاهری آن

اگر بخواهیم به درمورد شکل ظاهری استدبولت توضیح دهیم باید بگوییم که این نمونه پیچ‌ها یک میله رزوه‌ای می‌باشد که دو طرف آن را با مهره‌های شش گوشه می‌بندند. این وسیله به کمک دو مهره سنگین استفاده می‌شود که به آن‌ها هوی ‌نات گفته می‌شود. پیچ‌های معمولی دارای سرمی‌باشند اما استد بولت بدون سر هستند به همین علت به آن پیچ‌هایبی‌سر هم می‌گویند.
برای تولید انواع استد بولت‌ها همواره از فناوری و دستگاه‌های پیشرفته و بروز استفاده می‌شود.

استدبولت چه مشخصاتی دارد؟

برای وصل کردن فلنج از تعدادی پیچ استفاده می‌شود که متناسب با تعداد سوراخ‌هایی که در فلنج وجود دارد میزان آن هم مشخص خواهد شد. نوع و کلاس فشار فلنج مشخص کننده قطر و طول پیچ‌ها می‌باشد. راجع به اندازه طول باید بگوییم که میله‌های اینچی متناسب با استاندارد ASME B۱۶. ۵ هستند.

درصورتی که قصد داشته‌باشید این مدل از پیچ‌ها را سفت و محکم کنید باید ازدستگاه هیدرولیک استفاده کنید. به این علت هنگامی که می‌خواهیم از آنها استفاده کنیم می‌بایست طول پیچ‌ها به اندازه یک قطر آن باشد تا بتوانیم درپوش‌های پلاستیکی محافظت کننده را در سراین پیچ قرار دهیم.

تولید استدبولت

کوره قوس الکتریکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین وسیله‌های تولید پیچ استدبولت به حساب می آید و بعد از چندین مرتبه ریخته‌گری و انجام شدن عملیات حرارتی به صورت یک یلگرد براق در می آید.
این پیچ متناسب با نوع کاربرد آن و همینطور محلی که قرارمی‌گیرد با آبکاری‌های گوناگون به بازار عرضه می‌شود. گالوانیزه، فولاد ضد زنگ، تفلون، داکرومات از نمونه‌های آبکاری‌ این نوع پیچ‌ها هستند.

فرایند تولید آن دارای حساسیت‌های ویژه‌ای است وبسیاردقیق و پیچیده می‌باشد و از نظر میزان بار و دمایی که تحمل می‌کنند باید مورد توجه قرار بگیرد و استفاده شود. شما در بازار پیچ و مهره استد بولتی را مشاهده می‌کنید که به نوعی سخت کاری شده، میلگرد می‌باشند و از مواد اولیه ای مانند MO۴۰ یا CK۴۵ ساخته می‌شوند. رزوه‌های روی آن طبق میلیمتر یا اینچ بر روی میلگرد صورت می‌پذیرد و عملیات انجام سخت کاری گرید پیچ‌ها از ۸٫۸ / ۱۰٫۹ B۷ / B۸ /… تشخیص داده می‌شود.

بعد از آن که بر طبق اندازه‌های از پیش تعیین شده روی میلگرد رزوه شد، بریده می‌شود. امکان دارد جنس میله‌ها از نوع استنلس استیل باشدچون این جنس در صنایعی مثل نفت و گاز و همینطور پتروشیمی بیش‌ترین کاربرد را دارند. در سایر صنایع مانند پل سازی و ساختن مخازن پر فشار و یا شیر آلات هم شاهد بکار بردن این جنس از استد بولت هستیم.

پیچ متری هم میلگردهای آهنی می‌باشند که به صورت کامل رزوه‌ای شده‌اند. لازم است بدانید که متریال و مواد اولیه‌ای که برای تولید و ساخت پیچ و مهره و واشر‌های شرکت نفتی استفاده می‌شوند MO۴۰ می‌باشد.

کاربرد مهره استیل استدبولت

کاربرد مهره استیل استدبولت

سایز رزوه استدبولت ها

برای اینکه رزوه‌های استدبولت‌ مشخص شوند همواره استاندارد ASME B۱. ۱ مورد استفاده قرار می‌گیرد
پرمصرف ‌ترین نوع رزوه به شکل V هستند که زاویه آن ۶۰ می‌باشد. این نمونه از رزوه، شامل استاندارد متریک و اینچی یکسان استفاده می‌کنند.

رزوه استاندارد

رزوه درشت یا UNC از کاربردی‌‌ترین و پرمصرف ‌ترین رزوه‌ها برای استدبولت هستند. برای مس، آهن، آلومینیوم هم از این نمونه رزوه استفاده می‌شود. اما اگر با قطعه‌های ریز و حساس کار می‌کنید، باید از رزوه ریز یا UNF مناسب خود استفاده کنید. UNF هنگامی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به لحاظ شدن گشتاور بیشتری نسبت به UNC احتیاج باشد.

مهره‌ها

استاندارد ASME B۱۸. ۲. ۲ مشخص کننده ابعاد و اندازه‌های مهره‌های اینچی هستند. مهره‌ها اگردارای واشردار باشند به آنها‌ واشر فیس گفته می‌شود، و اگر دو رو پخ باشند هم دابل چمفر نامی‌ده می‌شوند.

واشرها

واشرها براساس استاندارد از جنس فولاد هستند و با استاندارد ASTM F ۴۳۶ هماهنگی دارند.

استدبولت و پرکاربرد‌ترین مدل‌های آن کدامند؟

 استاد بولت b۷

گرید b۷ دارای زیر شاخه‌های گوناگونی است که ازمیان آن‌ها می‌توانیم به استاندارد b۷m اشاره کنیم. این نوع از استدبولت پرکاربرد‌ترین مدل آنهاست.  b۷m در دماهای متوسط و بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مورد قطر b۷ می بایست ۱۱۰ تا ۱۳۰ میلیمتررا نام برد. به دلیل استفاده‌های فراوانی که در اتصالات لوله‌‌های نفتی دارند، به استد بولت b۷m، هم در بازار و صنعت مهره‌های شرکت نفتی می‌گویند. لازم است بدانید که از آن ها در انواع شیرآلات و وسایل حفرکردن چاه هم استفاده می‌شود.

استدبولت b۸

این نوع از استیل ۳۰۴ تولید شده و دنده‌های اینچی یا متریک ازمهم‌ترین ابزارها در ساخت b۸mمی‌باشد. ۸-۱۱ درصد کرومی که در تولید این نوع پیچ‌ها به کار می‌رود، آن را درمقابل سایش و رطوبت مقاوم می‌دارد و در اتصالات لوله‌ها، صنایع کشتی سازی خطوط انتقال آب و فلنج و … بکار برده می‌شوند. به صورت کلی این پیچ‌ها از مقاومت حرارتی بسیار بالایی برخوردارهستند و برای کار در صنایع با دمای حدود ۲۰۰ تا ۵۷۵ درجه سانتی‌ گراد مناسب هستند.

استدبولت  b۱۶

صنایع نفت و گاز بیش‌ترین مصرف کنندگان b۱۶ می‌باشند. مانند b۸ از این پیچ‌ها نیز در صنایعی که در دماهای بالا فعالیت می‌کنند بسیار مناسب می‌باشد. شما می‌توانید این پیچ را به شکل اینچی و متریک که در بازار وجود دارند را تهیه کنید. هرچند که این دو گرید B۱۶ و B۷ بسیار شبیه به یکدیگر هستند، اما تفاوت‌هایی هم دارند. هر دو از آلیاژ فولاد با کربن متوسط تولید می‌شوند و بعد از چندین بار انجام دادن عملیات سخت کاری حرارتی در نهایت به شکل موجود تبدیل خواهند شد.

متریال و موادی که برای ساختن هر دو گرید مورد استفاده قرار می‌گیرند هم به یکدیگر شبیه هستند. فرق اصلی آن‌ها را می‌توان در اندازه منگنز بدانیم. در استدبولت B۱۶ از منگنز کمتری استفاده شده‌است. همینطور اندازه وانادیوم و آلومینیوم آن‌ها هم بسیار کم می‌باشد.

استدبولت را از کجا تهیه کنیم؟

شما عزیزان می توانید برای تهیه انواع مهره استدبولت (استاد بولت فولادی یا استیل) از سایت فروشگاهی ما دیدن کنید و برای مشاوره بیشتر با ما تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید >>> پیچ و مهره استیل